خانه / سایر مطالب / مهاجرت سریع به کانادا

مهاجرت سریع به کانادا

آیا تا کنون به کانادا فکر کرده اید؟ آیا تا به حال فکر مهاجرت به کانادا در ذهنتان خطور کرده است؟ آیا می دانستید مهاجرت به کانادا دیگر یک رویا نیست؟ آیا می دانید چگونه می توان به کانادا مهاجرت کرد؟ آیا می دانید مهاجرت به کانادا از چه روش هایی امکان پذیر است؟ آیا میدانید مهاجرت به کانادا آسان تر از قبل شده است؟

درباره کانادا

کانادا شمالی ترین کشور در قاره ی آمریکا می باشد که با ۹۹۸۴۶۴۰ کیلومتر مربع مساحت ازشرق به اقیانوس اطلس از غرب به اقیانوس آرام و از شمال به اقیانوس منجمد شمالی و از جنوب به کشور آمریکا گسترده است. دومین کشور بزرگ جهان و چهارمین کشور پهناور دنیا از نظر مساحت خشکی محسوب می شود. مرز مشترک کانادا با ایالات متحده بلندترین مرز زمینی در جهان است. پایتخت کانادا، اتاوا و بزرگترین شهر آن تورنتو می باشد. کانادا متشکل از ده استان فدرال و سه قلمرو می باشد. حکومت کانادا دموکراسی پارلمانی فدرال و پادشاهی مشروطه است که ملکه الیزابت دوم پادشاه کانادا، دیوید جانستون فرماندار کل و جاستین ترودو نخست وزیر آن می باشد. اقتصاد کانادا از تنوع بسیاری برخوردار است و کانادا یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان است که در میان ده کشور اول تولید کننده در جهان قرار می گیرد. موادغذایی، کاغذ، صنایع شیمیایی، نفت، چوب و تولیدات فلزی از جمله تولیدات کشور کاندا می باشند. در بورس نیز کانادا در میان ده کشور اول دنیا قرار دارد. در دو استان کبک و انتاریو شرکت های تولیدی بسیاری فعالیت می کنند. کانادا از نظر آب و هوایی سرد و در بیشتر مناطق قطبی است البته در مناطق جنوب غربی معتدل است. در زمینه بهداشت و درمان در کانادا می توان اظهار داشت که امکانات بطور مساوی در اختیار شهروندان قرار می گیرد و کلیه هزینه های درمان به استثنای دارو در کشور کانادا رایگان می باشد. کانادا از لحاظ فرهنگ بسیار متنوع است بطوریکه بیش از ۲۰۰ فرهنگ را در خود جای داده است. با توجه به این مسئله کانادا بهترین مکان برای مهاجرت است و نزدیک به نیمی از جمعیت کشور کانادا را انگلیسی ها و فرانسوی ها و نیمی دیگر از ان را مردمان کشورهای دیگر تشکیل می دهند. کانادا با بیش از ۳۰۰۰۰۰ مهاجر در سال یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای دنیا می باشد.

اداره مهاجرت و شهروندی کانادا در ۲۷ مارچ ۲۰۱۵ با استفاده از یک سیستم جدید اینترنتی اقدام به پذیرش مهاجران کرده است و سیستم اکسپرس انتری تنها به دلیل در خواست های بیش از حد متقاضیان برای مهاجرت به کانادا گردآوری شده تا امر رسیدگی به پرونده های مهاجران را تسریع بخشد. این سیستم که اکسپرس انتری (Express Entry) یا ورود سریع نام دارد بگونه ای طراحی شده که مهارت های افراد را می سنجد. سیستم اکسپرس انتری به کارفرمایان کانادایی اجازه می دهد تا بنا به درخواست و کمبود نیروی کار در کانادا، نیروی کار خود را از میان متقاضیان اکسپرس انتری انتخاب نموده و با فرستادن دعوتنامه برای متقاضیان نیروی کار مورد نیاز خود را جذب نمایند. علاوه بر کارفرمایان، دولت های فدرال، دولت های استانی و منطقه ای کانادا نیز می توانند از طریق سیستم اکسپرس انتری بخشی از مهاجران مورد نیاز خود را تامین نمایند. مشاغل واجد شرایط در سیستم اکسپرس انتری طوری طراحی شده اند که اداره مهاجرت  بر اساس یک لیست خاص اقدام به جذب متقاضی نمی کند بلکه متقاضیان می بایست دارای مشاغلی باشند که لیست مشاغل طبق بندی شده اداره ی کار و منابع انسانی کانادا-که تحت کدهای تعریف شده A,B,O,.. می باشند-قرار بگیرند. سیستم اکسپرس انتری در واقع بانک مشاغل جدید کانادا می باشد و تلاش می کند تا مراحل مهاجرت را برای متقاضیان ساده تر و سریع تر کند. سیستم اکسپرس انتری برای مدیریت درخواست های اقامت دائم تحت سه روش مهاجرتی اقتصادی فدرال استفاده می شود، که شامل مهاجرت نیروهای متخصص و ماهر فدرال(اسکیل ورکر)، مهاجرت پیشه وران و تجار ماهر فدرال، گروه کارآزموده کانادایی می باشد.

سیستم اکسپرس انتری شامل دو مرحله می باشد.

در مرحله اول که تکمیل فرم و جمع آوری اطلاعات مقدماتی متقاضی می باشد متقاضی باید نسبت به ایجاد پروفایل خود به روش آنلاین که توسط خود متقاضی یا وکیل وی انجام می شود از طریق وب سایت مهاجرت به آمریکا اقدام نماید. با پاسخگویی به سوالات مربوطه درباره دانش و مهارت های شغلی، سوابق شغلی، دانش زبان، تحصیلات و سن و موراد دیگر مورد ارزشیابی قرار می گیرد. اگر شما واجد شرایط باشید یعنی در یکی از سه روش مهاجرتی اقتصادی فدرال انتخاب شده باشید وارد مرحله بعد خواهید شد که مرحله ای رقابتی می باشد. لازم به ذکر است که افرادی که دارای دعوتنامه از کانادا می باشند و یا از طریق برنامه های استانی کانادا انتخاب شده باشند وارد مرحله بعد می شوند و افرادیکه فاقد چنین مسئله ای باشند شانس کمتری در ورود به مرحله بعد دارند اما برای افزایش شانس این افراد نیز راه دیگری وجود دارد. این افراد می بایست پروفایل دیگری را در وب سایت های مشاغل کانادا از قبیل Jobbank که متعلق به وزارت کار و منابع انسانی در کانادا می باشد ایجاد کرده تا شانس دریافت دعوتنامه را افزایش دهند. اگر باز هم موفق به دریافت دعوتنامه نشدند ادراه مهاجرت و شهروندی کانادا در مورد این متقاضیان تصمیم گیری خواهد کرد و این تصمیم فقط و فقط بر اساس پروفایل متقاضی می باشد.

در مرحله دوم افرادی حضور دارند که دارای بالاترین رتبه می باشند افرادی که موفق به ورود به این مرحله می شوند، از سوی اداره مهاجرت کانادا دعوت می شوند تا برای اخذ اقامت دائم کانادا اقدام نمایند. این متقاضیان بر اساس سیستم رتبه بندی فراگیر بر حسب امتیازاتی که در پروفایل خود کسب نموده اند رتبه بندی می شوند و دارندگان بالاترین امتیاز دعوت شده تا برای دریافت اقامت دائم کانادا اقدام نمایند. در زمان دریافت دعوتنامه متقاضیان تنها ۶۰ روز فرصت دارند تا به صورت آنلاین تقاضای خود را برای اقامت ثبت نمایند. سایر متقاضیانی که موفق به ورود در مرحله دوم نشده اند می توانند تا ۱۲ ماه در بانک اطلاعاتی باقی بمانند و اگر پس از گذشت این مدت باز هم انتخاب نشدند باید مجددا پروفایل جدیدی ایجاد کرده و تقاضای خود را ارسال کنند. این مسئله از افزایش بیش از حد تقاضاهای ارسالی جلوگیری می کند و روند رسیدگی به پرونده ها را تسریع می بخشد.

در سیستم اکسپرس انتری سیستم امتیاز بندی بدین صورت می باشد که متقاضی باید تا ۱۲۰۰ امتیاز کسب نماید که بین ۴۶۰ تا ۵۰۰ امتیاز برای عوامل انسانی متقاضی، ۴۰ امتیاز برای عوامل انسانی همسر متقاضی، ۶۰۰ امتیاز برای پیشنهادات شغلی یا گزینش از سوی استان های کانادا و ۱۰۰ امتیاز برای مهارت های قابل انتقال متقاضی در نظر گرفته شده است. لازم به ذکر است که شرایط همسر در کسب امتیازات متقاضی تاثیر بیشتری نسبت به سابق خواهد داشت.

در جدول های زیر اطلاعات دقیق تری نسبت به نحوه امتیازبندی آورده شده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *