خانه / سایر مطالب / برای اخذ اقامت رومانی شرایط زیر مورد نیاز است:

برای اخذ اقامت رومانی شرایط زیر مورد نیاز است:

اقامت پس از تحصیل در رومانی

راههای اقامت پس از تحصیل در رومانی در رومانی چیست ؟ چگونه می توان برای اقامت پس از تحصیل در رومانی اقدام کرد ؟ اقامت پس از تحصیل در رومانی چه شرایطی دارد ؟ آیا اقامت پس از تحصیل در رومانی امکان پذیر است ؟ آیا با اقامت پس از تحصیل در رومانی می توان اقامت در رومانی را به دست آورد ؟ اقامت پس از تحصیل در رومانی از چه طرقی امکان پذیر است ؟ این مقاله در باب اقامت پس از تحصیل در رومانی برای شما همراهان همیشگی سایت موسسه حقوقی نگارش شده و به تمامی سوالات شما در زمینه اقامت پس از تحصیل در رومانی پاسخ می دهد .

شما برای اینکه بعد از تمام شدن تحصیلات در رومانی بمانید(منظور از ماندن داشتن اجازه ی اقامت موقت و یا دائم  قانونی است) باید یکی از راه هایی را که بیان میشود انتخاب نمایید.

اخذ اقامت دائم کشور رومانی:

اجازه ی اقامت در رومانی توسط اداره ی مهاجرت این کشور برای متقاضیان صادر میشود.متقاضیان میتوانند این اجازه اقامت را اخذ کنند اگر یکی از شرایط زیر را احراز نمایند:

افرادی که با یک شخص تبعه ی کشور رومانی ازدواج کرده باشند .(تبعه کشور رومانی حتما نباید به صورت نسبی از این کشور باشد این شخص میتواند اهل هر کشور دیگری باشد که به صورت قانونی تابعیت کشور رومانی را اخذ کرده باشد) و اقامت در رومانی را برای سه سال مدارم تمدید کنند.

آخرین  راه که  برای اکثر متقاضیان به عنوان آخرین گزینه در نظر گرفته میشود شروع به تحصیل دوباره است:به عنوان مثال یک متقاضی بعد از اتمام تحصیل  در رومانی برای اینکه اجازه اقامت قانونی داشته باشد راه های مختلفی  را امتحان میکند اما این راه ها به نتیجه نمیرسند در نتیجه این شخص  باید به کشور خود برگردد تنها گزینه ی پیش رو یا باید اقامت غیر قانونی باشد که فایده ای برای شخص نخواهد داشت و یا اینکه شروع تحصیل در یک مقطع و یا تکرار همان مقطع در یک رشته ی دیگر است.این اشتغال به تحصیل دوباره , به شخص فرصت این را میدهد تا دوباره برای یافتن کار و یا ثبت یک شرکت و یا راه های دیگر گفته شده اقدام نماید.(این راه در واقع خریدن زمان برای متقاضی میباشد)

یکی از بهترین راهها باری اقامت پس از تحصیل در رومانی پیدا کردن شغل مناسب و عقد قرارداد کاری با کارفرماست . بر اساس این قرارداد کاری اقامت متقاضی به مدت عقد قرارداد تمدید می شود .

برای کاریابی می توانید هم سایتهای کاریابی دولتی را مطالعه فرمایید و هم از سایتهای خصوصی و روزنامه های محلی استفاده نمایید .

انواع مختلفی از اجازه کار هست که می تواند به شهروندان خارجی اعطا گردد : کارگران دائمی ،  کارگران فصلی ، دوره های آموزشی،  ویزای مربیان یا ورزشکاران حرفه ای ، اجازه کار رسمی .

کارگران بسیار ماهر اقامتشان به مدت  به ۲ سال تمدید  می شود .

به منظور دریافت ویزای کار در رومانی ، اتباع خارجی باید شرایط  زیر را دارا باشند:
– گواهی سلامت
– عدم سوء پیشینه
– دعوتنامه از کارفرما

– اجازه اقامت بعد از تحصیل
– شهروندان اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا و یا از یک کشور که توافق با رومانی در دسترسی به بازار کار امضا کرده باشد .
– از اعضای خانواده یک شهروند رومانیایی باشد .
– به طور موقت انجام فعالیت های خاص علمی یا دیگر توافقنامه های دو جانبه و یا اجازه اقامت داشته باشد .
– در رومانی اقامت داشته باشند  .

اقدامات لازم برای به دست آوردن اجازه کار

اجازه کار توسط کارفرما صادرخواهد شد که فایل های لازم را ارائه کرده  و پرداخت مالیات قابل اجرا در دفاتر بازرسی کل مهاجرت (IGI) را  در صورت انعقاد قرارداد لازم الاجراست  .

 مدارک مورد نیاز برای به دست آوردن اجازه کار :

پیدا کردن یک شغل در رومانی می تواند نسبتا آسان  باشد چراکه بازار کار دررومانی در حال حاضر در حال توسعه است. این  مساله فرصت های شغلی بسیاری برای خارجی ها ایجاد کرده است. این امر به ویژه برای افرادی که به دنبال موقعیت های تخصصی و یا برای افراد با مهارت های ویژه است .

مقررات قانونی

اتباع اتحادیه اروپا حق زندگی و کار در رومانی بدون اجازه کا راردارند آنها  می توانند پس از یک قرارداد کار حقوقی در رومانی اقامت گزینند .

اجازه کار توسط وزارت کار و حفاظت اجتماعی رومانی بر اساس یک ویزای کار و بررسی اسناد و مدارک لازم ارائه شده توسط متقاضی صادر می شود  .  تمام مسائل مربوط به  استخدام توسط کار و وزارت تامین اجتماعی اداره می گردد.

برای شهروندان کشورهای غیر اتحادیه اروپا اجازه اقامت در سفارت یا کنسولگری رومانیایی در کشور مبدا متقاضی ضروری است.

شرکتی که در خواست کار را میفرستد باید نشان دهد که شما یک مجموعه ای از مهارت های لازم برای موقعیت خاص را دارید . در واقع کارفرما اول به مدت ۳ ماه هر روز در روزنامه های کثیرالنتشاررومانی کار مورد نظر را آکهی می کند و اگر  متقاضی در رومانی شرایط لازم را نداشت به مدت ۳ ماه در اتحادیه اروپا آگهی می شود در صورت نبودن شخص مناسب کارفرما درخواست کار را به متقاضی خارج از رومانی می فرستد .

در ادامه به  بررسی راههای اقامت و انواع اقامت در رومانی میپردازیم :

چندین نوع مختلف از اجازه ها و پروانه های اقامت در رومانی وجود دارد. بسته به هدف و مدت اقامت،  نوع مناسب برای شما متفاوت است.

دو مجوز اقامت موقت و مجوز اقامت دائم وجود دارد . مانند نام آنها ، تفاوت  اصلی بین این دو مدت زمانی است که متقاضی در نظر دارد در رومانی اقامت داشته باشد .

موقت

همه اتباع خارجی باید برای اجازه اقامت موقت در رومانی به مدت ۱۲۰ روز یا بیشترویزا دریافت کند .  لازم است که خارجی ها، قبل از سفر، با دفتر وزارت امور داخلی در کشوری که در آن سکونت می کنند مراجعه کنند و ویزا اخذ کنند .

دائمی

اقامت در رومانی است که توسط رئیس دفتر مهاجرت تصویب می شود . خارجی ها می توانند  در رومانی اقامت کنند  اگر آنها به طور همزمان  شرایط زیر باشند:

  • اقامت قانونی موقت و مداوم برای حداقل سه سال
  • در مورد اتباع خارجی ازدواج با شهروندان رومانیایی
  • شش سال برای انواع خاصی  دیگر.

برای اخذ اقامت رومانی شرایط زیر مورد نیاز است:

  • حداقل سطح حقوق و دستمزد به طور متوسط ماهانه
  • یک مکان برای زندگی
  • مهارت در زبان رومانیایی
  • گواهی عدم سوء پیشینه
  • یک گواهی پزشکی صادر شده توسط یک موسسه پزشکی عمومی یا خصوصی برای  اثبات عدم وجود بیماری  هایی که سلامت عمومی را به خطر می اندازد  .
  • اثبات بیمه خدمات درمانی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *